Επίσκεψη στο 1ο Ειδικό Σχολείο Καβάλας

Την Παρασκευή 22/04/2016 οι μαθητές των τάξεων Β1, Β2, Γ2 και οι δάσκαλοί τους Τσιαντιλακάκη Σαραντία, Τσιαΐρη Ελένη, Τσοχαταρίδου Δέσποινα, Χατζησταμάτη Χαριτώ, Παπαβασιλείου Γεώργιος και Χρυσίδης Ιωάννης, επισκεφθήκαμε το 1ο Ειδικό Σχολείο Καβάλας.

Κατά την επίσκεψή μας είχαμε την ευκαιρία να ενημερωθούμε για τα παιδιά που παρακολουθούν μαθήματα στο Ειδικό Σχολείο, για τους ανθρώπους που δουλεύουν εκεί, τις αρμοδιότητές τους, τις υπηρεσίες που προσφέρουν στα παιδιά καθώς επίσης για τους χώρους, τη λειτουργία και το πρόγραμμα του σχολείου.

Στο διάλειμμα που ακολούθησε οι μαθητές μας ήρθαν σε επαφή με τα παιδιά του Ειδικού Σχολείου, έκαναν φίλους και τους χάρισαν βραχιολάκια φιλίας που είχαν φτιάξει οι ίδιοι. Η αλληλεπίδραση των παιδιών έγινε αβίαστα σε χαρούμενο και φιλικό κλίμα. Παντού βλέπαμε χαμόγελα. Στη συνέχεια δημιουργήσαμε όλοι μαζί έναν μεγάλο κύκλο, πιαστήκαμε χέρι-χέρι και τραγουδήσαμε παρέα. Τη σκυτάλη πήραν τα παιχνίδια, ένα μουσικοκινητικό και δύο παιχνίδια δραματοποίησης. Στις δραστηριότητες πήραν μέρος όλα τα παιδιά των τάξεων Β1, Β2, Γ2 καθώς και τριάντα παιδιά από το Ειδικό Σχολείο. Τα παιχνίδια χαροποίησαν ιδιαιτέρως όλα τα παιδιά τα οποία συμμετείχαν με ενθουσιασμό!

Ευχαριστούμε από καρδιάς το 1ο Ειδικό Σχολείο Καβάλας για την ενημέρωση, τη συνεργασία και φυσικά τη φιλοξενία τους. Τους ευχαριστούμε για την εμπειρία και τις γλυκές αναμνήσεις!

• IMG_4019.JPG
  • IMG_4022.JPG
  • IMG_4025.JPG
  • IMG_4035.JPG