Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο “Eat Well – Move More – Do Better”, στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας,  2 καθηγήτριες  και 4 μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Αμυγδαλεώνα  βρέθηκαν στην πόλη Alcanede της Πορτογαλίας από  18 - 22 Οκτωβρίου 2021.   Ήταν η  2η  συνάντηση για την υλοποίηση του προγράμματος, στο οποίο συνεργάζονται ως εταίροι σχολεία 5 ευρωπαϊκών χωρών, της Ελλάδας, της Πορτογαλίας, της Τουρκίας, της Λετονίας και της Πολωνίας.

Στο Σχολείο υποδοχής Agrupamento de Escolas D. Afonso Henriques οι καθηγήτριες και οι μαθήτριες έτυχαν μιας ιδιαίτερα φιλόξενης και ζεστής υποδοχής από τους Πορτογάλους εταίρους. Οι μαθήτριες συμμετείχαν σε εργαστήρια μαγειρικής και σε πολλές αθλητικές δραστηριότητες. Το πρόγραμμα περιλάμβανε πολλή «κίνηση» που είναι και ένας από τους στόχους του προγράμματος. Οι συμμετέχοντες περπάτησαν πολύ, γνώρισαν τη περιοχή του Alcanede, περιηγήθηκαν στην πόλη Santarem, επισκέφτηκαν την πρωτεύουσα Λισαβόνα και συμμετείχαν σε διάφορα αθλήματα, όπως canoeing/kayak, sailing, stand up paddle στην παραλία Nazare.

Οι εκπαιδευτικοί του προγράμματος είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν και να ανταλλάξουν εμπειρίες με συναδέλφους από τα σχολεία – εταίρους και να σχεδιάσουν την ανάπτυξη και επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος.

Η βελτίωση των δεξιοτήτων της αγγλικής γλώσσας, η δημιουργία καλών διαπροσωπικών σχέσεων με τις αντιπροσωπείες των άλλων χωρών και η ευκαιρία για προσαρμογή σε πολυπολιτισμικά περιβάλλοντα αποτέλεσαν οφέλη του ταξιδιού στην Πορτογαλία.

Η φιλοξενία στην Πορτογαλία αποτέλεσε μια σπουδαία εμπειρία.  Ήταν μια άκρως εποικοδομητική, ευχάριστη και ενδιαφέρουσα εμπειρία για όλους τους συμμετέχοντες. Προσδοκούμε με χαρά την επόμενη συνάντηση μας που θα γίνει στην χώρα μας τον  Μάρτη  του 2022.

Οι  Erasmus days 2021 πραγματοποιήθηκαν ταυτόχρονα σε όλες τις συμμετέχουσες χώρες της Ευρώπης στις 14, 15 και 16 Οκτωβρίου, 2021. Στόχος  ήταν η μαζική προβολή του προγράμματος Erasmus+.

Έτσι και φέτος στο σχολείο μας γιορτάσαμε τις μέρες Erasmus με διάφορες δραστηριότητες.

Τα παιδιά ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη καθηγήτρια για το πρόγραμμα Erasmus + “Eat well, Move more, Do better” που συμμετέχει το σχολείο μας, μελέτησαν την γωνιά του Erasmus+ όπου εντόπισαν τις χώρες – εταίρους που συμμετέχουν στο πρόγραμμα και παρακολούθησαν PowerPoint με προηγούμενες δράσεις στα πλαίσια του προγράμματος.

Ζωγράφισαν τις σημαίες των χωρών – εταίρων μας και φτιάξανε δικές τους μικρές Erasmus+ corners  στις τάξεις τους και έφτιαξαν το πανό του Erasmus.

Με τα μεγαλύτερα παιδιά παίξαμε παιχνίδια γνώσεων σχετικά με την Ευρώπη, παίξαμε online παιχνίδια  και τέλος παίξαμε «κυνήγι θησαυρού», όπου τα παιδιά έπρεπε να πάνε σε 4 διαφορετικές αίθουσες/ εκπαιδευτικούς, να απαντήσουν ερωτήσεις σωστά (με κάθε λάθος απάντηση τους περίμενε μια ‘τιμωρία’ – χρονοκαθυστέρηση). Οι πιο γρήγοροι που έφτασαν στο τέρμα ήταν οι νικητές!

Περάσαμε πραγματικά πολύ όμορφα!

Στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ με θέμα : «Eat Well-Move More-Do Better» και με αφορμή την παγκόσμια ημέρα  Διατροφής πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας μια σειρά από δράσεις με σκοπό την  καλλιέργεια σωστών διατροφικών συνηθειών από τη μικρή ηλικία.

Μάθαμε για την  πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής και μετά την κατασκευάσαμε. Μάθαμε τι πρέπει να έχει ένα υγιεινό πρωινό, κατασκευάσαμε και παίξαμε με το φανάρι της διατροφής, μάθαμε για τις ομάδες τροφίμων , συμπληρώσαμε φύλλα εργασίας και τέλος με όλες αυτές τις γνώσεις που αποκομίσαμε παίξαμε παιχνίδια στην αυλή που περιλαμβάνουν κίνηση όπου στο τέλος απαντούσαμε και ερωτήσεις σχετικές με την διατροφή!

3.jpg
    6.jpg
    8.jpg
    14.jpg
    19.jpg

Οι μαθητές του σχολείου μας, στα πλαίσια του προγράμματος ERASMUS+,  κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικες κάρτες, έγραψαν ευχές και τις έστειλαν ηλεκτρονικά στους εταίρους μας.

Τα παιδιά  έβαλαν όλο το κέφι και τη δημιουργικότητά τους και έφτιαξαν τις δικές τους, ξεχωριστές, χειροποίητες κάρτες για τους καινούριους τους φίλους.

3.jpg
    6.jpg
    8.jpg
    14.jpg
    19.jpg

Τέσσερις εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου Αμυγδαλεώνα βρέθηκαν από τις 25/11/2019 μέχρι τις 29/11/2019 στην Άγκυρα της Τουρκίας, όπου πραγματοποιήθηκε η 1η κινητικότητα του προγράμματος, στο οποίο συμμετέχουν εκπαιδευτικοί από την Πολωνία, την Λετονία, την Πορτογαλία την Γαλλία την Τουρκία και φυσικά την Ελλάδα. Κατά τη διάρκεια αυτής της συνάντησης οι εκπαιδευτικοί οργάνωσαν το πλάνο του προγράμματος για τα επόμενα δυο χρόνια και καθόρισαν τις επιμέρους δραστηριότητες ώστε να ευοδωθούν οι στόχοι του προγράμματος.

Το πρόγραμμα φιλοξενίας περιλάμβανε ενημέρωση για το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας, επισκέψεις σε μουσεία κι ιστορικά μνημεία της περιοχής, εκπαιδευτικά προγράμματα, τουριστική ξενάγηση στα αξιοθέατα της περιοχής και ανταλλαγή αναμνηστικών δώρων, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν συγχρόνως την ευκαιρία να πάρουν μια μικρή γεύση της Τουρκικής κουλτούρας και φιλοξενίας.
Ανανεώνουμε το ραντεβού μας ξανά τον Μάρτιο για την 2η κινητικότητα όπου θα ταξιδέψουμε στην Πολωνία.

7.jpg
    9.jpg
    10.jpg
    12.jpg
    20.jpg
    25.jpg
    26.jpg
    30.jpg
  • 77240220_2510624462347052_4816383764617756672_n.jpg
    big image

Το νικητήριο logo του project μας!

Το ζωγράφισε η Matilde Ferreira από την Πορτογαλία!

Όλοι οι μαθητές και από τις 6 χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ψήφισαν το αγαπημένο του logo! Η δημιουργία της Matilde συγκέντρωσε τις περισσότερες ψήφους!
Συγχαρητήρια Matilde!

Την Τετάρτη 4  Δεκεμβρίου οι εκπαιδευτικοί της Παιδαγωγικής ομάδας του Erasmus+ επιμορφώθηκαν από την συντονίστρια του προγράμματος Μαρία Παπανικολάου στην χρήση του etwinning. Εξοικειώθηκαν με την πλατφόρμα και γνώρισαν τις δυνατότητες που προσφέρει το etwinning  στους εκπαιδευτικούς.

Server Time: 2024-04-27 16:37:39