Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε πως το σχολείο μας,  (Δ.Σ. Αμυγδαλεώνα) συμμετέχει στο πανελλαδικό πρόγραμμα ανακύκλωσης Followgreen, που ξεκινά επίσημα από την ερχόμενη Τρίτη, 26 Ιανουαρίου 2021, και, υποστηρίζεται από το Δήμο Καβάλας.

Σκοπός του προγράμματος είναι η ενημέρωση μαθητών, γονέων και τοπικής κοινωνίας για τα οφέλη της ανακύκλωσης στο περιβάλλον και την οικονομία ενός τόπου, η διαμόρφωση θετικής στάσης μέσω της συμμετοχή μας σε προγράμματα ανακύκλωσης στο σχολείο, την οικογένεια και την κοινωνία, καθώς και η προστασία του φυσικού περιβάλλοντος μέσω της προώθησης των αρχών της αειφόρου ανάπτυξης.

Από τις αρχές της ερχόμενης εβδομάδας το σχολείο μας ξεκινά μια φιλόδοξη προσπάθεια συγκέντρωσης χαρτιού, πλαστικού και μπαταριών που θα συλλέγονται, θα ζυγίζονται και θα παραλαμβάνονται προς ανακύκλωση. Το πρόγραμμα επιβραβεύει με ανταποδοτικά οφέλη τα σχολεία που συμμετέχουν.

Για την μεγαλύτερη δυνατή επιτυχία των στόχων μας, χρειαζόμαστε τη συμμετοχή και τη συμβολή σας. Σας καλούμε να βοηθήσετε στη συλλογή των υλικών, που οι μαθητές μπορούν να φέρνουν από το σπίτι στο σχολείο, δηλαδή χαρτί, πλαστικά και μπαταρίες κάθε είδους. Ειδικά για τα πλαστικά τονίζεται πως πρέπει να είναι καθαρισμένα από υπολείμματα τροφών ή χημικών ουσιών για να είναι δυνατή η ανακύκλωσή τους.

Επίσης μπορείτε να κάνετε και προσωπικά εγγραφή στην πλατφόρμα του προγράμματος στο σύνδεσμο http://www.followgreen.gr/kavala και να κερδίσετε με διάφορους τρόπους πόντους που μπορείτε να χαρίσετε στο σχολείο.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιεσδήποτε πληροφορίες και προσβλέπουμε στην ενεργή συμμετοχή σας.

Server Time: 2024-04-28 19:22:31