ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΑΜΥΓΔΑΛΕΩΝΑ

«ΗΛΙΑΣ ΤΣΑΝΑΚΤΣΗΣ»

Καβάλα 8/11/2019

Σε πρόγραμμα Erasmus +/  Βασική Δράση ΚΑ1, θα συμμετέχει το Δημοτικό Σχολείο του Αμυγδαλεώνα τη σχολική χρονιά 2019-2020.

Πιο συγκεκριμένα, εγκρίθηκε από την αρμόδια επιτροπή του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων,  μετά από αξιολόγηση από εξωτερικούς αξιολογητές, το σχέδιο που κατατέθηκε από το Δημοτικό Σχολείο Αμυγδαλεώνα με τίτλο «Flipped Classroom» (Ανάστροφη τάξη).

Στο πλαίσιο του προγράμματος 3 εκπαιδευτικοί διαφορετικών ειδικοτήτων  της  σχολικής μονάδας θα επιμορφωθούν σε εκπαιδευτικό ίδρυμα της Ιρλανδίας και συγκεκριμένα στο «Europass Teacher Academy» στο Δουβλίνο για 6 μέρες για να στηρίξουν τη νέα μέθοδο διδασκαλίας  με τίτλο: « Αντίστροφη τάξη»,  η οποία θα υλοποιηθεί στη σχολική μονάδα τη νέα σχολική χρονιά.

Η Βασική Δράση ΚΑ1 του Erasmus+ αφορά στη μαθησιακή κινητικότητα προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης και προσφέρει την ευκαιρία σε εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να βιώσουν μια μαθησιακή εμπειρία σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα. Οι συμμετέχοντες μέσω των προσφερόμενων δραστηριοτήτων έχουν τη δυνατότητα να βελτιώσουν γλωσσικές και εκπαιδευτικές γνώσεις και δεξιότητες, να έρθουν σε επαφή με μια νέα κουλτούρα, να επεκτείνουν τις πολιτιστικές τους εμπειρίες και να καλλιεργήσουν το αίσθημα της ευρωπαϊκής ταυτότητας.

Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα έχει ως στόχο να αντιληφθούν/ κατανοήσουν οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί πως λειτουργεί η ιδέα την ανάστροφης τάξης και πως αυτή μπορεί να ενσωματωθεί στο δικό τους εκπαιδευτικό σύστημα.

Το πρόγραμμα αποσκοπεί:

• στον εκσυγχρονισμό των  διδακτικών και μεθοδολογικών προσεγγίσεων με σκοπό την παροχή κινήτρων στους μαθητές.
  • στην ενεργή συμμετοχή των μαθητών μέσα από  πιο διασκεδαστικές και ελκυστικές διαδικασίες μάθησης.
  • στην εξοικείωση με νέα εργαλεία διδασκαλίας με σκοπό τη βελτίωση της ποιότητας της διδασκαλίας.
  • στην εφαρμογή καινοτόμων δράσεων με στόχο τη βελτίωση της εθνικής εικόνας αλλά και της ευρωπαϊκής διάστασης του σχολείου.
  • στην επαφή με συναδέλφους από άλλες χώρες με σκοπό  την ανταλλαγή καλών πρακτικών και τη γνωριμία με τα εκπαιδευτικά συστήματα των χωρών από όπου προέρχονται, την ανάπτυξη ευρωπαϊκής συνείδησης στους εκπαιδευτικούς και στους μαθητές και μελλοντικά τη συμμετοχή του σχολείου σε προγράμματα στρατηγικών συμπράξεων (ΚΑ2).

Τέλος στόχος μας είναι, σύμφωνα με τις υποδείξεις του Υπουργείου Παιδείας, να αξιοποιήσουμε στο μέγιστο βαθμό τον εξοπλισμό του σχολείου μας όπως τηλεοράσεις, υπολογιστές με σύνδεση στο internet σε κάθε τάξη και διαδραστικό πίνακα στην βιβλιοθήκη .

Η υλοποίηση του προγράμματος θα συνεχιστεί και μετά την επιστροφή της ομάδας των εκπαιδευτικών στην Ελλάδα. Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί έχουν την πρόθεση να μεταφέρουν την εμπειρία τους στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, σε συναδέλφους τους από άλλα σχολεία της Πρωτοβάθμιας  Εκπαίδευσης Καβαλάς καθώς και σε στελέχη της εκπαίδευσης, παροτρύνοντας τους να τολμήσουν να εμπλακούν  στην υλοποίηση παρόμοιων προγραμμάτων και να ωφεληθούν από τη συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή εκπαιδευτική κοινότητα.

Έτσι το Σχολείο μας θα διοργανώσει μια Ημερίδα  σε συνεργασία με  τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας και τους  Συντονιστές Εκπαίδευσης. Θα σταλεί ηλεκτρονική πρόσκληση προς τα σχολεία του Δήμου Καβάλας. Στην Ημερίδα θα παρουσιάζονται τα αποτελέσματα της αποκτηθείσας γνώσης.

Επίσης θα υπάρχουν συνεχείς αναρτήσεις στην ιστοσελίδα του σχολείου, όπου θα δημιουργηθεί μια ενότητα που θα αφορά το πρόγραμμα, στην οποία θα αναρτούνται τα νέα του σχεδίου με άρθρα, φωτογραφίες, βίντεο κλπ.

Τέλος θα αποσταλούν δελτία τύπου που θα παρουσιάζουν τη συμμετοχή μας στο Erasmus+ και την επίτευξη αποτελεσμάτων σε  τοπικά μέσα μαζικής επικοινωνίας.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στις

εκπαιδευτικούς:

1.Αραμπατζή Αικατερίνη -Δ/ντρια του Δ.Σ. Αμυγδαλεώνα-

e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

2.Παπανικολαόυ Μαρία-Υπεύθυνη επικοινωνίας του προγράμματος-

• Ανακοινώθηκαν οι 10 ομάδες φιναλίστ του Μαθητικού Διαγωνισμού Επιχειρηματικότητας του Envolve Μαθητές από 10 δημόσια και ιδιωτικά σχολεία διαγωνίζονται στον τελικό του 4ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Επιχειρηματικότητας Νέων με Προσανατολισμό στην Αειφόρο Ανάπτυξη Η διαδικτυακή τελετή ανάδειξης των νικητών θα πραγματοποιηθεί ψηφιακά το Σάββατο, 18 Μαΐου. Δελτίο Τύπου : ΔΤ

• Στο πλαίσιο  της σημαντικής εορτής για την ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ το ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ως μέλος του European Parliament Ambassador School διοργάνωσε εκδήλωση την Τρίτη 16 Απριλίου και ώρα 10:30-12:30 στο αμφιθέατρο του σχολείου με θέμα «Νέοι και Ευρώπη: Προοπτικές, Ευκαιρίες και Έμπνευση». Η εκδήλωση αυτή ήταν μία ευκαιρία να γνωρίσουν

• Το Αριστοτέλειο Κολλέγιο πραγματοποίησε ομαδική κινητικότητα 10 μαθητών με 2 συνοδούς εκπαιδευτικούς, στο πλαίσιο του σχεδίου Erasmus+ ΚΑ210 «Manga United» με σχολείο υποδοχής το Marienschule στο Offenbach της Γερμανίας, από 20 ως 27 Απριλίου 2024. Βασικός σκοπός του προγράμματος είναι η δημιουργία ενός βιβλίου Manga, που θα αντλεί τη θεματολογία