Πολλαπλές δράσεις φιλαναγνωσίας πραγματοποιήθηκαν στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου στις 4 Απριλίου. Εδω με τους μαθητές της Β' τάξης διαβάσαμε το βιβλίο "Ένα βουνό καρότα" της Κέιτι Χάντσον. Είδαμε πόσο σημαντικό είναι να μοιράζεσαι με τους φίλους συναισθήματα και αγαθά. Μάλιστα,τα καρότα γίνονται πιο νόστιμα όταν τα μοιράζεσαι!Φτιάξαμε και καροτοσελιδοδείκτες και είμαστε έτοιμοι για την επόμενη αναγνωστική μας περιπέτεια!

Με μαθητές της Γ' τάξης διαβάσαμε το βιβλίο " Ο έμπορος της φιλίας" του Αλίξ Καμπρέρα. Συζητήσαμε για τη διαφορετικότητα, αλλά και τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να προσεγγίσουμε ο ένας τον άλλο. Γιατί όσο διαφορετικοί κι αν είμαστε,όλοι χρειαζόμαστε έναν φίλο!

Με μαθητές της Δ' τάξης μελετήσαμε το βιβλίο "Το δέντρο που έδινε" του Σελ Σιλβερστάιν. Συζητήσαμε για όλα όσα μας προσφέρει απλόχερα η φύση.Είπαμε για τον εγωισμό που δείχνει ο άνθρωπος αρκετές φορές,αλλά και για τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να προστατεύσουμε το περιβάλλον. Φτιάξαμε τέλος μια αφίσα σχετική με το θέμα.

Server Time: 2024-04-28 15:07:06