Οι φίλοι μας τα ζώα πάνε σχολείο! Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε μαθητές και εκπαιδευτικούς την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Μέλη του φιλοζωικού συλλόγου «Νώε» είχαν την ευγενή καλοσύνη να μας επισκεφτούν και να μας ενημερώσουν σχετικά με τα ζώα. Δεν ήταν μόνοι τους….Μαζί τους είχαν φέρει πολλά ζώα,κάποια αρκετά σπάνια που ενθουσίασαν και γοήτευσαν όλους μας. Παραδείσια πουλιά,περίεργα φίδια,μικρές και μεγάλες χελώνες, ένα κουνέλι και δυο υπέροχα σκυλάκια που έκλεψαν τις εντυπώσεις. Ενημερωθήκαμε όλοι για τη φροντίδα των ζώων, τις ανάγκες τους,την προστασία τους και γίναμε πιο υπεύθυνοι στα θέματα που τα αφορούν. Στο τέλος της παρουσίασης,στον προαύλιο χώρο,μπροστά σε όλους τους μαθητές ο υπεύθυνος του φιλοζωικού συλλόγου απελευθέρωσε ένα σπάνιο πελεκανοπερίστερο που είχε βρεθεί τραυματισμένο και αφού γιατρεύτηκε από τους ανθρώπους του συλλόγου,επέστρεψε πάλι στον φυσικό του χώρο. Ήταν μια θαυμάσια εμπειρία,στο μέλλον θα έχουμε την ευκαιρία να ξαναζήσουμε ανάλογες στιγμές όπως μας υποσχέθηκαν τα μέλη του συλλόγου.

Server Time: 2024-05-14 05:09:09