Την Παρασκευή, 2-12-2022, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ΑΜΕΑ, οι μαθητές της Στ τάξης έλαβαν μέρος στις δράσεις που είχαν οργανωθεί από την Διεύθυνση Π.Ε. Καβάλας, το Σύλλογο Εκπαιδευτικών Καβάλας, το Δ. Καβάλας, και όλους τους Συλλόγους ΑΜΕΑ

Καθώς η 3η Δεκεμβρίου καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, στόχος της εκδήλωσης ήταν η ευαισθητοποίηση της μαθητικής κοινότητας για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των Ατόμων με Αναπηρία, αλλά και τη διασφάλιση της ισότιμης πρόσβασης όλων των μαθητών στην εκπαίδευση.

Σε αυτό το πλαίσιο με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία μαθητές των σχολειών της Καβάλας ένωσαν τις φωνές τους και ύψωσαν ένα μήνυμα ενότητας, αλληλεγγύης και αλληλοσεβασμού.

Στόχος της εκδήλωσης ήταν οι μαθητές μέσα από βιωματικές δραστηριότητες που υλοποίησαν να κατανοήσουν και να νιώσουν – όσο είναι δυνατόν – την καθημερινότητα, τις ανάγκες και τον αγώνα των ατόμων με αναπηρία και να αισθανθούν για λίγο πώς είναι να είσαι τυφλός, κωφός και γενικά άτομο με κάποια αναπηρία.

Server Time: 2024-05-13 23:53:12